Wszystko o podajnikach ręcznych z wkrętarką

Podajniki ręczne wyposażone we wkrętarkę marki FIAM, określane również jako podajniki ręczne teleskopowe, służą przede wszystkim do wkręcania na głębokość. Są one stosowane głównie w przemyśle drzewnym i meblarskim, gdzie materiał skręcany może być niejednorodny.wkrętarka FIAM z podajnikime

Zaletą takiego urządzenia teleskopowego jest fakt, że przez swoją konstrukcję umożliwia dotarcie do punktów mocowania przy ścianach, w trudno dostępnych przestrzeniach lub w otworach.

Dostępne są różne opcje skoku teleskopowego: 40, 60 i 100 mm.

Zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę FIAM urządzenie występuje w wersjach posiadających automatyczny podajnik dla wkrętarek (napędów)  pneumatycznych, elektrycznych i elektronicznych.

Do wyboru wkrętarki z chwytem prostym i pistoletowym (oraz pistoletowym odwróconym)  mogą być wyposażone w system uruchamiania poprzez docisk lub za pomocą przycisku w zależności od potrzeb roboczych.

Najnowsza wersja urządzenia teleskopowego została poddana pełnej modernizacji, dzięki której udało się uzyskać jeszcze większą płynność działania – czyli korzyść odczuwalną przede wszystkim dla operatorów, pozwalającą wykonywać dotychczasowe czynności bez wysiłku i zmęczenia.

Dla zapewnienia wyższej ergonomii stanowisko roboczego zaleca się instalację ramion reakcyjnych oraz ramion umożliwiających kontrolę pozycji dokręcania.


Zasada działania

Urządzenie teleskopowe jest wyposażone w dwa czujniki:

– do pracy z kontrolą momentu obrotowego

– do pracy z kontrolą głębokości wkręcania

 

Konstrukcja mechaniczna czujników

  • Czujnik dla przywołania wkrętu (śruby) monitoruje skok głowicy, nie pozwala na przywołanie wkrętu (śruby), dopóki wkręcanie nie zostanie zakończone. Zwiększa to produktywność, ponieważ zapobiega zacinaniu się wkrętów (śrub). Cykl zatrzymuje się po osiągnięciu ustawionego momentu dokręcania.
  • Czujnik wykrywania skoku mierzy skok dokręcania, umożliwiając zatrzymanie cyklu po osiągnięciu zadanej głębokości dokręcania nad powierzchnią, na której opiera się łeb wkrętu (śruby)

Podczas gdy pierwszy czujnik jest zawsze aktywny, drugi można aktywować lub wyłączyć  bezpośrednio na jednostce podającej, co umożliwia kontrolę głębokości dokręcania. W takim przypadku silnik nie jest zatrzymywany przez sprzęgło wkrętarki, lecz w wyniku załączenia się czujnika, który odcina zasilanie silnika po osiągnięciu zadanej wysokości dokręcania.

 

Przykładowe warianty

wkretarki fiam z podajnikiem

 

Podajniki ręczne z posuwem i wkrętarką

Automatyczne wkrętarki marki FIAM można wyposażyć również w urządzenie umożliwiające automatyczny posuw wrzeciona, które pozwala odciążyć nieco pracę operatora (jako że nie jest wymagany nacisk), jednocześnie zapewniając stałe podparcie wkręta (śruby) bez ryzyka jej cofnięcia.

Ponadto podczas dokręcania głowica wkrętaka nie opiera się o powierzchnie, co chroni je przed potencjalnie szkodliwym kontaktem i uszkodzeniem skręcanego elementu.

Zaprojektowane i wyprodukowane przez firmę FIAM urządzenie jest dostępne w wersji wyposażonej w automatyczny podajnik dla wkrętarek (napędów) pneumatycznych, elektrycznych i elektronicznych.

podajnik z automatycznym posuwem

ff