Podajniki z posuwem grota i napędem elektrycznym:
Technologia i korzyści
Chroniona patentem technologia posuwu grota, stosowana w narzędziach zaprojektowanych i produkowanych przez firmę Fiam, może być wykorzystana we wszystkich modelach wkrętarek pneumatycznych, elektrycznych i elektronicznych. Polega ona na automatycznym wysuwie grota, który minimalizuje wysiłek wkładany w pracę przez operatora, pozwala zapewnić stałą widoczność śruby i zapobiega jej powracaniu. Ponadto podczas fazy dokręcania głowica wkrętarka nie dotyka powierzchni przedmiotu obróbki, nie narażając go na dodatkowe tarcie.
Dlatego też technologia ta umożliwia dokręcanie bez wysiłku w warunkach ograniczonej przestrzeni, np. blisko ścian lub wewnątrz otworów o niewielkiej średnicy lub dużej głębokości.
System posuwu grota występuje w wielu wariantach, różniących się skokiem grota, które dobiera się w zależności od potrzeb procesu.
Wkrętarki automatyczne wyposażone w ten system obsługuje się za pomocą dźwigni uruchamiającej – pojedyncze kliknięcie powoduje rozpoczęcie dokręcania, a podwójne – podanie śruby.
Wysuw grota z głowicy (część C oznaczona na ilustracji poniżej) może być różna w zależności od wybranego mechanizmu posuwu, jak i wymiarów zainstalowanej głowicy.
PROCES DOKRĘCANIA KROK PO KROKU
Dlaczego to się opłaca?
- Ochrona komponentów przed uszkodzeniami
- Dzięki dobrze widocznemu łbowi śruby oraz automatycznemu wycofaniu ustnika wkrętarki przez moduł posuwu grota nie dochodzi do naruszenia powierzchni przedmiotu obróbki (powierzchnie lakierowane, karty elektroniczne)
- Szybszy proces dokręcania
- Dobrze widoczna śruba ułatwia operatorowi wyśrodkowanie narzędzia nad otworem, co z kolei znacząco usprawnia proces montażu i zwiększa jego bezpieczeństwo.
- Brak zakleszczonych wkrętów
- Wysuw grota jest zsynchronizowany z podawanym wkrętem, a cały cykl jest kontrolowany przez sterownik PLC, tak aby uniknąć blokowania się wkrętów i zapewnić ciągłość cykli roboczych.
- Duży zakres wysuwu grota
- Pozwala dotrzeć w trakcie montażu do trudno dostępnych miejsc (np. znajdujących się blisko ścian) lub wąskich wnęk.
- Duża siła docisku grota
- Trzydziestokilogramowa siła naporu gwarantuje prawidłowe dokręcanie niezależnie od rodzaju złącza oraz umożliwia pracę bez cofania się grota, także w przypadku np. wkrętów samowiercących.
Niezawodne dokręcanie: gwarantowana wysoka powtarzalność momentu siły zarówno na twardych, jak i miękkich złączach dzięki automatycznemu i natychmiastowemu systemowi kontroli momentu.
Maksymalna ergonomia: nowoczesnych system kontroli momentu siły ogranicza siły reakcyjne oddziałujące na ręce operatora. Dzięki wnikliwej analizie przekładni wewnętrznych poziom drgań nie przekracza 2,5 m/s2.
Śruby są wystrzeliwane do zamkniętej komory, co przekłada się na znaczną optymalizację prędkości podawania śrub, jako że nie dochodzi do rozpraszania sprężonego powietrza.
Prosta i szybka regulacja sprzęgła w celu zwiększenia lub zmniejszenia momentu dokręcania przy użyciu nakrętki radełkowanej.
Łatwy i funkcjonalny system uruchamiania: w przypadku modeli wyposażonych w system posuwu grota jedno kliknięcie powoduje rozpoczęcie procesu dokręcania, a podwójne – podanie wkrętu. Jego działaniem steruje się za pomocą sterownika PLC umieszczonego w podajniku wkrętów, który poza swoją niezawodnością oferuje także możliwość programowania i dostosowania do indywidualnych potrzeb (np. opóźnionego podania śruby).
Poręczne uchwyty: ich ergonomia pozwala ustawić wkrętarkę w jednej linii z przedmiotem obróbki. Umieszczenie uchwytu blisko punktu dokręcania pozwala operatorowi łatwiej ustawić narzędzie centralnie nad przedmiotem obróbki.